Адвокатське бюро Miroshnychenko & Partners в Чернігові

тел.(050)44-80-389

Порядок надання та отримання відпустки без збереження заробітної плати у період дії воєнного стану

1.*Кому і якої тривалості  надається відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін?

За сімейними обставинами та з інших причин будь-якому працівнику може бути надана відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

Особливості:

1.Письмова заява працівника.

2.Надається за згодою з роботодавцем.

2.*Хто і на який термін може отримати «карантинну» відпустку?

Відпустку без збереження заробітної плати, передбачену ч. 2 ст. 26 ЗУ «Про відпустки», у разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» може отримати, за бажанням,  будь-який працівник. При цьому, термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений частиною першою статті 26 вище зазначеного Закону.

Особливості:

1.Встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»

2.Письмова заява працівника.

3.Надається за згодою з роботодавцем.

4.Строк надання: на період дії карантину.

3. * Який порядок надання та отримання відпустки без збереження заробітної плати у період дії воєнного стану?

Новий порядок надання відпустки без збереження заробітної плати в умовах воєнного стану встановлено статтею 12 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

3.1.Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про відпустки» (ч.3 ст.12 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

Особливості:

1.Запровадження такого правового режиму в країні як воєнний стан.

2.Письмова заява працівника.

3.Надається за згодою з роботодавцем.

4.Строк надання: на період дії воєнного стану.

5.Час перебування у відпустці без збереження заробітної плати за цією підставою зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 9 Закону України «Про відпустки».

3.2.У період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини першої статті 9 Закону України «Про відпустки»(ч.4 ст.12 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

Особливості:

1.Запровадження такого правового режиму в країні як воєнний стан.

2.Письмова заява працівника з підтверджуючими доказами виїзду за межі території України чи набуття статусу  внутрішньо переміщеної особи.

3.Надається роботодавцем в обов֦’язковому порядку.

4.Строк надання: на період дії воєнного стану, але не більше 90 (дев’яносто) календарних днів.

5.Час перебування у відпустці без збереження заробітної плати за цією підставою не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 9 Закону України «Про відпустки».

6.Право на цей новий вид відпустки, передбачений частиною 4 статті 12 Закону,  може бути реалізоване працівником з 19 липня 2022 року, тобто з моменту набрання чинності змін до Закону.

Далі буде… Слідкуйте за нашими новинами.

      З повагою, адвокат, кандидат юридичних наук, доцент                                                                                                          Оксана МІРОШНИЧЕНКО