Адвокатське бюро Miroshnychenko & Partners в Чернігові

тел. (0462)933-305; (050)44-80-389

«Підвідомчість спорів, пов’язаних із закриттям шкіл в Україні»

Підвідомчість спорів, пов’язаних із закриттям шкіл в Україні

Після реформи децентралізації, громади відчули, що утримання малокомплектних шкіл тепер лягає на їхні плечі, тому по всій Україні масово стали ліквідовуватися школи по селам, в яких навчається менше 100 дітей. З одного боку, даний процес викликаний фінансовим тягарем для громади, з іншого — неспроможність громад розвиватися та знаходити реальні можливості для збереження соціальної сфери села. Прикро розуміти, що можновладці, посилаючись на неспроможність громади фінансово утримувати  сільську школу, не бачать тих реальних можливостей та резервів, які можна було б використати з користю. Зруйнувати завжди простіше, ніж збудувати нове. Це аксіома життя.

Посилаючись на відсутність коштів на опалення шкіл, місцеві чиновники приймають рішення щодо оптимізації навчальних закладів громади. І ці рішення, на жаль, не призупиняють діяльність начальних закладів до кращих часів, а ліквідовують школи повністю.

Нещодавно,  рухаючись трасою  з Чернігова до Києва, спостерігала кричущу картину: вирубки зелених насаджень над дорогою. Спиляні гілки, рештки дерев, лежать всередині смуги і, на мій превеликий подив, ніким не прибираються. Коли я стала цікавитися, що тут відбувається, виявилося, що ці лісосмуги над дорогою нікому не належать, а дерева випилюються «чорними» лісорубами з метою продажу деревини. Дивлячись на цю жахливу картину, я згадала ті школи, де засновники шкіл, не можуть їх опалювати і задумалась над тим, чому громади не піднімають цю проблему, не забирають рештки вже незаконно спиляних дерев, які мотлохом лежать понад дорогою, для того, щоб опалювати діючі школи, в яких замерзають сільські діти? Виявляється, що насправді, це нікого не цікавить, ні правоохоронні органи, ні представників громад. Лісопосадка знищена, залишки дров лежать під ногами і нікому вони тепер не потрібні, бо грошей на них не заробиш, а от зберегти не одну школу можна було б, за умови справжніх господарів у громадах. «Моя хата скраю, нічого не знаю!», на жаль, цей принцип спрацьовує і сьогодні, як і століття тому.

Питання закриття шкіл стало одним із найактуальніших питань 2021 року в нашій юридичній практиці.

Для тих, хто бажає відстояти інтереси рідної школи, думаю, буде цікаво знати: до якого суду за підвідомчістю слід звертатися для оскарження рішення місцевої ради про ліквідацію сільського навчального закладу.

До вашої уваги пропонується два кейси по відстоюванню інтересів навчальних закладів Чернігівщини.

Кейс №1 по Косачівській школі Деснянської територіальної громади.

У 2018 році Чернігівським окружним адміністративним судом розглянуто  справу № 2540/2701/18 з аналогічним спором та винесено рішення суду про задоволення позову. https://reyestr.court.gov.ua/Review/78464262

 Дане рішення підтримано Шостим апеляційним адміністративним судом справа № 2540/2701/18. https://reyestr.court.gov.ua/Review/81088647

     Кейс №2 по Дроздівській школі Куликівської територіальної громади (незавершений).

            У квітні 2022 року вже буде рік, як селяни борються за свою рідну школу, яка була комфортною та теплою взимку, бо мала твердопаливний котел, в якій навчалося  близько 80 дітей і яка чекала на поповнення дітей з усіх куточків нашої неньки України, завдяки проєкту місцевої активістки п. Оксани Зубок: «Допомога сім’ям».

Сьогодні – школа закрита, не опалюється, там холодно і не чутно дитячого сміху. Школа виключена з Реєстру юридичних осіб, хоча судова тяганина ще продовжується.

Як все відбувалося?

 У червні 2021 року позивачі звернулися до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Куликівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Управління освіти, культури, туризму, сім’ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради Чернігівської області про визнання протиправним та скасування рішення Куликівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 22.04.2021 «Про ліквідацію Дроздівського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Куликівської селищної ради».

Ухвалою суду від 19.07.2021 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 620/7133/21.

05 серпня 2021 року суддею Чернігівського окружного адміністративного суду було винесено Ухвалу про закриття провадження по справі №620/7133/21.

22 грудня 2021 року винесено Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду  по даній справі, якою апеляційну скаргу залишено без задоволення, а Ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2021 року про закриття  провадження залишено без змін. https://reyestr.court.gov.ua/Review/102166167

Після закриття нашого провадження  05 серпня 2021 року, вже 28 серпня 2021 року іншими позивачами подаються документи по Змітнівській  школі до Господарського суду, в результаті чого виноситься Ухвала  Господарського суду Чернігівської області по справі №927/913/21.  Даною Ухвалою позивачу було відмовлено у відкритті провадження в справі №927/913/21 за аналогічним позовом.

Виникає логічне запитання: до якого суду слід звертатися при оскарженні рішення місцевої ради про ліквідацію навчального закладу?

Ще до 2021 року юрисдикція адміністративних судів поширювалася на аналогічні спори. Так,  Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 02 лютого 2021 року по справі №620/3135/19; адміністративне провадження №К/9901/17991/20 підтверджує, щ такі спори підвідомчі саме адміністративним судам.

Але вже 23 лютого 2021 року з’явилася нова  судова практика. При вирішенні аналогічного судового спору по справі №140/434/19, Постановою Верховного суду від 28.01.2021 р. рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24.06.2019 та Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2019 у справі № 140/434/19 було скасовано, провадження у справі закрито та роз’яснено позивачу про те, що справу належить розглядати в порядку господарського судочинства. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23.02.2021 р. справу №140/434/19 передано на розгляд до Господарського суду міста Києва.

Висновок: всі спори пов’язані з оскарженням рішень місцевих рад про ліквідацію навчальних закладів, за підвідомчістю, відповідно до актуальної  судової практики, належать до господарських судів.

Сподіваюся, що судова практика щодо підвідомчості даних спорів буде сталою.

Якщо дана стаття стала для вас корисною і ви вирішили поборотися за рідну школу та право дітей на освіту, ми завжди раді співпраці.

Ваші коментарі зможуть показати справжню картину щодо закриття шкіл в Україні. Пишіть. Борітеся та поборете!

Успіхів Вам, друзі! Збережемо надбання наших пращурів та майбутнє України!

Далі буде…

 З повагою до кожного, адвокат Оксана Мірошниченко.