Автор: Оксана Мірошниченко,
керуюча партнерка
Адвокатського бюро «Мірошниченко та партнери,
адвокат, кандидат юридичних наук, доцент
ОСОБЛИВОСТІ ПРИЗНАЧЕННЯ ТА ЗВІЛЬНЕННЯ КЕРІВНИКА ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ У 2025 РОЦІ
Запущена в Україні реформа дошкільної освіти спонукає юристів, керівників закладів, педагогічних працівників, засновників закладів дошкільної освіти до вивчення та глибокого аналізу Закону України «Про дошкільну освіту».
При цьому, відсутність багатьох підзаконних актів, які б надавали конкретні механізми реалізації норм вище зазначеного закону, призвело до значної кількості запитань щодо норм цього закону від засновників, керівників, педагогічних працівників закладів дошкільної освіти.
Розглянемо актульні питання, які стосуються регулювання трудових відносин керівників таких закладів.
1) Як відбувається призначення та звільнення керівника закладу дошкільної освіти? Хто має право обіймати дану посаду?
Призначення та звільнення керівника закладу дошкільної освіти наразі врегульовано статтею 24 Закону України «Про дошкільну освіту», який набув чинності з 01 січня 2025 року.
На посаду керівника закладу дошкільної освіти може бути призначена особа, яка:
При цьому, варто звернути увагу, що даною статтею встановлено певні обмеження для осіб, які претендують на зайняття такої посади.
Так, не має права обіймати посаду керівника закладу дошкільної освіти особа, яка:
2) Чи проводитимуться конкурси ? Якщо так, то за якою процедурою?
Відтепер, особа призначається на посаду керівника державного або комунального закладу дошкільної освіти за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог цього Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником відповідного закладу дошкільної освіти на підставі типового положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу дошкільної освіти, затвердженого центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Керівник приватного, корпоративного закладу дошкільної освіти обирається та/або призначається на посаду засновником такого закладу дошкільної освіти згідно з його установчими документами.
3) На який строк може укладатися контракт з директором дошкільного закладу освіти? Хто підписує такі контракти?
Засновник державного або комунального закладу дошкільної освіти призначає переможця відповідного конкурсу на посаду керівника такого закладу дошкільної освіти та укладає з ним трудовий договір (контракт) строком на шість років.
Після закінчення строку, на який укладено строковий трудовий договір (контракт), його дію може бути продовжено засновником відповідного закладу дошкільної освіти на такий самий строк без проведення додаткового конкурсу, з урахуванням вимог законодавства про працю та результатів роботи такого керівника. Продовження строку дії трудового договору (контракту) на невизначений строк не допускається.
При цьому, звертаємо увагу, що з особою, яка призначається на посаду керівника державного або комунального закладу дошкільної освіти вперше, укладається трудовий договір (контракт) строком на два роки.
Після закінчення строку дії такого трудового договору (контракту) та за умови належного його виконання сторони мають право продовжити строк його дії ще на чотири роки без проведення конкурсу.
Керівник державного або комунального закладу дошкільної освіти звільняється з посади у зв’язку із закінченням строку дії трудового договору (контракту) або достроково відповідно до вимог законодавства та умов укладеного з ним трудового договору (контракту).
Керівник приватного, корпоративного закладу дошкільної освіти звільняється з посади його засновником відповідно до положень законодавства про працю, установчих документів такого закладу дошкільної освіти та укладеного з ним трудового договору (контракту).
4) Як правильно провести конкурс на посаду керівника закладу дошкільної освіти?
Наказом МОН України від 06.01.2025 р. № 9, із змінами внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 92 від 23.01.2025, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 січня 2025 року за № 99/43505 було затверджено Типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу дошкільної освіти.
Це положення було розроблено з метою визначення загальних засад проведення конкурсу на посади керівників державних, комунальних закладів дошкільної освіти.
Варто звернути увагу, що згідно Пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 92 від 23.01.2025 установлено, що Типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу дошкільної освіти, затверджене цим наказом,
Таким чином, засновник закладу дошкільної освіти на підставі цього Типового положення розробляє і затверджує власне положення про конкурс на посаду керівника закладу дошкільної освіти.
5) Чи звільнятимуться директори дошкільних закладів, які працюють зараз (до набуття чинності наказу)?
Керівники закладів дошкільної освіти, які перебували у трудових відносинах на підставі безстрокових трудових договорів, укладених до 25.02.2025 року продовжуватимуть працювати на своїх посадах без звільнення з посади та без проведення конкурсу.
Резюме. Призначення та звільнення керівника закладу дошкільної освіти наразі врегульовано статтею 24 Закону України «Про дошкільну освіту», який набув чинності з 01 січня 2025 року.
Процедура проведення конкурсу з особами, які претендують на заняття посади директора дошкільного закладу освіти передбачена статтею 24 Закону України «Про дошкільну освіту», Наказом МОН України від 06.01.2025 р. № 9, із змінами внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 92 від 23.01.2025.
З повагою до кожного,
керуюча партнерка Бюро, адвокат Оксана Мірошниченко
За більш детальною інформацією,
можна звертатися за телефоном: +380504480389