Адвокатське бюро Miroshnychenko & Partners в Чернігові

тел.(050)44-80-389

Чи можна звільняти  педагогічних та науково-педагогічних працівників, з якими декілька разів переукладався контракт?

Однією з основних спеціалізацій нашого адвокатського бюро є спори в сфері освіти. Цікавою як для роботодавців, так і для працівників буде цьогорічна судова практика по звільненню науково-педагогічних працівників. До нас часто звертаються з проблемними питаннями як працівники освіти, так і їхні роботодавці. Ми працюємо з клієнтами по всій Україні. Адже пандемія коронавірусу спонукала нас до ведення справ в новому форматі: через мережу Інтернет. Тому фахову правову допомогу сьогодні можна отримати без особистої зустрічі з клієнтом. Пропонуємо до Вашої уваги судову практику з вирішення трудових спорів  у сфері освіти.

Цікавою, на наш погляд, є наступна справа.

Фабула справи: ОСОБА звернулася до суду з позовом до Відповідача (нашого Клієнта)  про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення його з посади доцента кафедри за п. 2 ст. 36 КЗпП у зв`язку із закінченням строку трудового контракту; поновлення на посаді доцента; стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з дати звільнення по день поновлення на роботі; стягнення 10 000 грн у відшкодування моральної шкоди та 5 000 грн у відшкодування витрат на правничу допомогу.

Представництво інтересів Відповідача здійснювалося адвокатом нашого Бюро протягом року. Справа виявилась досить цікавою. Було пройдено три судові інстанції.

Правове обґрунтування по даній справі ( взято із рішення суду першої інстанції)

Відповідно до частини третьої статті 21 КЗпП України контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов’язки і відповідальність сторін (у тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін.

Порядок здійснення викладацької діяльності визначається у Кодексі законів про працю України та у Законі України «Про освіту» у редакції від 02.04.2020 р.

На роботу педагогічні та науково-педагогічні працівники приймаються шляхом укладення трудового договору. У трудовому договорі фіксуються робочий час, конкретний перелік та обсяг видів робіт (стаття 60 Закону України «Про освіту). Трудовий договір може бути безстроковим, що укладається на невизначений строк; на визначений строк, встановлений за погодженням сторін; таким, що укладається на час виконання певної роботи (стаття 23 Кодексу законів про працю України). Строковий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений термін з урахуванням характеру наступної роботи або умов її виконання, або інтересів працівника, та в інших випадках, передбачених законодавством. Окрім того, з науково-педагогічними працівниками може укладатися трудовий контракт.

На контрактну форму трудового договору не поширюється положення статті 9 КЗпП України про те, що умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно із законодавством України про працю, є недійсними.

Таким чином, виходячи з особливостей зазначеної форми договору, спрямованої на створення умов для виявлення ініціативності та самостійності працівників з урахуванням їх індивідуальних здібностей і професійних навичок, при укладенні контракту закон надав право сторонам встановлювати їхні права, обов`язки та відповідальність, зокрема, як передбачену нормами Кодексу законів про працю України, так і підвищену відповідальність керівника, та додаткові підстави розірвання договору.

Згідно із пунктом 2 статті 36 КЗпП України підставами припинення трудового договору є закінчення строку, крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна із сторін не поставила вимогу про їх припинення.

Чинним трудовим законодавством України не передбачено обов`язку власника повідомляти працівника про закінчення дії строкового трудового контракту. Крім того, позивачу було достеменно відомо про те, що останнім робочим днем згідно з умовами контракту було 31 серпня 2019 року.

Закінчення строку трудового договору (контракту) припиняє трудові відносини тоді, коли вимогу про звільнення заявила одна із сторін трудового договору — працівник чи власник або уповноважений ним орган. При такому волевиявленні однієї із сторін друга сторона не може перешкодити припиненню трудових відносин.

При укладенні трудового договору на визначений строк цей строк встановлюється погодженням сторін і може визначатися як конкретним терміном, так і часом настання певної події.

Таким чином, домовляючись про строк дії трудового договору, сторони свідомо пов`язують із його закінченням, можливість припинення трудових правовідносин.

Тобто, припинення трудового договору по закінченні строку не потребує заяви чи іншого волевиявлення працівника, а тому відповідач мав право на звільнення позивача в обумовлені сторонами строки.

Оскільки трудовий договір із позивачем припинено у зв`язку із закінченням строку трудового договору на підставі  п. 2 ст. 36 Кодексу законів про працю України, таке припинення є правомірним і повністю відповідає змісту трудових відносин та чинному законодавству України.

Не є підставою для задоволення позову посилання позивача на те, що він мав бажання працювати і далі, у зв`язку з чим він звертався до адміністрації учбового закладу.

Отже, аналізуючи всі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивача було звільнено з підприємства з 31.08.2019 року у зв`язку із закінченням строку дії контракту, на підставі ст. 36 п.2 КЗпП України із дотриманням вимог трудового законодавства, будь-яких порушень з боку відповідача встановлено не було, а тому відсутні підстави для визнання протиправним, скасування наказу про звільнення ОСОБА_1   та поновлення його на роботі.

Щодо вимог позивача про відшкодування моральної шкоди в розмірі 10 000 грн 00 коп та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, суд дійшов наступного висновку.

У відповідності до ст.23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Спори про відшкодування фізичній особі моральної шкоди розглядаються, зокрема: коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено нормами Конституції України або випливає з її положень; у випадках, передбачених законодавством, яке встановлює відповідальність за заподіяння моральної шкоди; при порушенні зобов`язань, які підпадають під дію Закону України «Про захист прав споживачів» чи інших законів, що регулюють такі зобов`язання і передбачають відшкодування моральної шкоди.

Відповідно до частин другої та третьої статті 235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік.

Оскільки вимоги позивача про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди є похідними від вимог, що пов`язані із законністю звільнення та визнання протиправним та скасуванням наказу про звільнення, а в ході судового розгляду судом не встановлено підстав для поновлення позивача на посаді, зазначені вимоги також не можуть бути задоволені.

Таким чином, нам вдалося захистити права Роботодавця (нашого клієнта) у суді.
Результат судового розгляду можна переглянути за посилками:
https://reyestr.court.gov.ua/Review/86893403
https://reyestr.court.gov.ua/Review/90329079
https://reyestr.court.gov.ua/Review/92458203

Резюме: правильне оформлення трудових правовідносин – це 90 відсотків вашого успіху при захисті порушених прав у суді. 10 відсотків – професійна правова допомога.

З повагою,
керуюча партнерка Бюро,
адвокатка, к.ю.н., доцентка                                Оксана Мірошниченко


Якщо у Вас виникли питання щодо правильного  оформлення трудових правовідносин чи виникла необхідність звернення до суду, ми завжди готові надати Вам кваліфіковану правову допомогу.
Звертайтеся за телефоном: +380 50 44 80 389.
Пишіть на email: abmirochnychenko@gmail.com
 

Наш девіз: «ВАША ДОВІРА – НАША РОБОТА!»